İşletim Sistemleri


Yayın Tarihi: 03.10.2018 17:15 Güncellenme Tarihi: 13.02.2019 11:29
Yazılım Ve Programlama
İşletim Sistemleri

İşletim Sistemleri

Bilgisayarın açılması ile hafızaya yüklenen ve diğer yazılımların çalışmasını sağlayan şey işletim sistemleri olmaktadır. Bu işletim sisteminin çalıştırdığı yazılımlara ise uygulama yazılımı ismi verilir. Mesela Windows 10 bir işletim sistemi iken, Microsoft office programları uygulama yazılımlardır. 

İşletim Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bilgisayarı açmak için ilk hareketi yapmanız ile birlikte hard diskten gelen veriler işlenmeye başlar ve işletim sistemi çalışmaya başlamıştır. Ekran görüntüsünün gelmesi ile işletim sistemi tarafından uygulama yazılımları ekrana gelmeye başlar. Artık bilgisayarınız ile işlem yapabilirsiniz.

İşletim Sistemi Görevleri Nelerdir?

İşletim sistemi aslında bilgisayarın beyni denilebilir. Sürekli olarak çalışan bu sistem sayesinde verilen komutlar belirli bir sıra ile doğru zamanda yerine getirilir. Bu işlemler için gerekli olan bellek de işletim sistemi tarafından denetlenir ve ayarlanır. Veri giriş çıkışını denetleyen de yine bu sistemdir.

İşletim sistemleri bu yönleri itibariyle sistem seçimi çok özenli yapılmalıdır. Çünkü bu sistem her yönüyle bilgisayarınızı etkileyecektir. Kullandığınız sistem ne kadar gelişmiş ise ve özellikleri ne kadar çoksa o kadar iyi çalışacak ve cok fonksiyonlu olarak görev görecektir. Bu yüzden son sürüm işletim sistemlerini kullanmak ve güncellemeleri takip etmek gerekir.

İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

İşletim sistemleri temel olarak ikiye ayrılır. Kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinde kullanıcı sistem yapısına müdahale edemez ve sistem kendiliğinden çalışır. Açık kaynak kodlu işletim sistemleri ise kullanıcı her türlü müdahaleyi yapabilir ve sistemi geliştirebilir. Böyle bakınca açık kaynak kodlu sistemler daha makul gibi görünse de her zaman kendiliğinden tıkır tıkır işleyen bir sistem daha çok tercih edilmektedir. Zaten en çok kullanılan Microsoft Windows, Mac OS X ve Chrome OS gibi işletim sistemleri kapalı kaynak kodlu olanlardır.

Windows 10

En son çıkan ve güncel olan işletim sistemi Windows 10'dur. Sistemde bulunan Türkçe dil desteği sayesinde kullanımı oldukça kolaydır. Eskiden bari aşina olduğunuz Windows işletim sistemlerinin devamı niteliğindeki bu yeni sisteme alışmanız oldukça kolaydır. Zaten bu Windows 10, daha önceki sürüm olan Windows 7 ile büyük oranda benzerlik göstermektedir. Ancak önceki sürümden daha hızlı olan ve kaldığı yerden hızlı bir şekilde çalışmaya devam eden sistem daha fazla özelliğe sahiptir. Sistem tarafından çalıştırılan uygulamaların sayısı ve çalışma hızları da farklılık göstermektedir.

Microsoft Edge

Windows 10 işletim sistemindeki Microsoft Edge sayesinde bilgisayarınızda bir yandan çalışırken bir yandan da not alabilirsiniz. Aldığınız bu notları daha sonra kullanabilir, isterseniz de paylaşabilirsiniz.

Çoklu Görevler

Windows 10 işletim sisteminde bulunan çoklu görevler sayesinde işlerinizi çok daha hızlı yapabilirsiniz. Masaüstünüzü rahat bir şekilde yönetebilir ve kendi çalışma düzeninizi oluşturabilirsiniz. İsterseniz dört uygulamayı birden aynı anda ekranda tutarak hızlı bir şekilde çalışabilirsiniz.

Dilerseniz de kullanım amaçlarınıza uygun olacak şekilde bir kaç masaüstü oluşturabilirsiniz. Mesela iş yerinizde kullanan üzere bir masaüstü oluştururken, evinizde sosyalleşme amaçlı kullanmak üzere bir başka masaüstü oluşturabilirsiniz.

Windows Mağazası Sizinle

Windows 10 cihazlarda bulunan son sürüm ve güncel mağaza sayesinde aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Aradığınız uygulama, TV programı, müzik, film ve oyun gibi içerikleri ücretli veya ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Xbox da Windows'ta

Windows 10 sayesinde Xbox One ile oyun keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. En heyecanlı oyunlar ve hararetli bir mücadele sizi bekliyor.

Uygulama Desteği

Windows 10 sayesinde tüm cihazlarda desteklenen çok kullanışlı uygulamalara sahip olabilirsiniz. Mesela Haritalar, Film, Fotoğraflar, Posta, TV, Groove Müzik, ve OneDrive gibi en çok kullanılan uygulamaları Windows 10 ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İşletim Sistemi Satın Alma

Firmamız tarafından müşterilere son sürüm ve güncel işletim sistemleri sunulmaktadır. Sitemizi takip ederek hu işletim sistemlerinden haberdar olabilirsiniz.

Sizlere sunulan Windows 10 işletim sistemi ile hızlı ve kullanışlı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Türkçe ve İngilizce seçenekleri ile satışa sunulan sistemi sipariş etmeniz halinde aynı gün kargoya verilmektedir. Hızlı gönderim ile bir an önce sisteme kavuşabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Teknolojik Destek

Firmamız yalnızca ürün satışı yapmaz, her zaman bu ürünlerin kontrolünü yapar ve kullanıcılara her aşamada yardımcı olur. Siz de bu ayrıcalıklardan yaralanabilirsiniz.